
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Termination | Quick Connect |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Voltage Rating (AC) | 125 V, 250 V |
| Circuit Type | DPDT |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 19.05 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Silver |
| Contact Material(Contact Finish) | Copper |
| Current Rating | 10 A (AC), 4 A (DC) |
| Max Current Rating | 10.1 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 28 V |
| Orientation | Vertical |
| Actuator Length | Flush |
| Throw Configuration | DPDT |
| Housing Material | Nylon |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Switch Function | ON - ON |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Electrical Life | 10 kcycles |
| Actuator Material | Glass, Polyester |
| Contact Current Rating | 5 A |
| Actuator Type | Screwdriver Slot |
| Termination Style | Quick Connect - 2.8 mm |
| Schedule B | 8536509050 |
Stock: 100
Distributors
pcbx
Unit Price$5.08769
Ext.Price$5.08769
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.08769 | $5.08769 |
| 10 | $4.33706 | $43.37060 |
| 25 | $4.12543 | $103.13575 |
| 50 | $3.92413 | $196.20650 |
| 100 | $3.69244 | $369.24400 |
| 300 | $3.48982 | $1046.94600 |
| 500 | $3.29832 | $1649.16000 |
| 1000 | $3.28550 | $3285.50000 |
| 3000 | $3.26662 | $9799.86000 |
| 5000 | $3.24787 | $16239.35000 |
